Przejdź do zawartości

Robert Urquhart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Robert Urquhart
Roy
Ilustracja
Gen. Robert Urquhart przed swoim sztabem podczas operacji Market Garden,
wrzesień 1944 r.
generał major generał major
Data i miejsce urodzenia

28 listopada 1901
Shepperton

Data i miejsce śmierci

13 grudnia 1988
Menteith

Przebieg służby
Lata służby

1920–1955

Siły zbrojne

 British Army

Stanowiska

dowódca 1 Dywizji Powietrznodesantowej

Główne wojny i bitwy

Arabskie powstanie w Palestynie, II wojna światowa

Powstanie malajskie

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Order Wybitnej Służby (Wielka Brytania) Medal Brązowego Lwa (Holandia) Kawaler Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa

Robert "Roy" Elliott Urquhart (ur. 28 listopada 1901 w Shepperton, zm. 13 grudnia 1988 w Menteith) – brytyjski oficer, generał major, dowódca 1. Dywizji Powietrznodesantowej podczas operacji Market Garden.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urquhart uczęszczał do Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst zanim został powołany do Highland Light Infantry w 1920 roku. Gdy stacjonował na Malcie ze swoim batalionem, zaprzyjaźnił się z aktorem Davidem Nivenem (późniejszym zdobywcą Oscara).

Urquhart służył w Indiach przez pierwsze lata II wojny światowej. Pozostał tam do roku 1941, kiedy został wysłany do Afryki Północnej, a następnie mianowany na stanowisko oficera sztabu w 3. Dywizji w Wielkiej Brytanii. W latach 1941 i 1942, został awansowany na podpułkownika i dowodził 2. batalionem piechoty lekkiej księcia Kornwalii do roku 1943, kiedy to został powołany na stanowisko oficera sztabu w 51 Dywizji Piechoty, która stacjonowała w Afryce Północnej. Przez krótki czas dowodził brytyjską 231 Brygadą Piechoty, który walczyła na Sycylii.

Do 1944 roku był wyższym oficerem XII Korpusu. Jednak w tym roku, powierzono mu dowodzenie 1 Dywizją Powietrznodesantową. Jego dawny dowódca (generał-major G. F. Hopkinson) został zabity we Włoszech, a jego następca, generał brygady Eric Down został przeniesiony do Indii. Jak na ironię, Urquhart był skłonny do choroby powietrznej i nigdy nie był członkiem ani nie dowodził jednostką powietrzną. Chociaż był nowicjuszem operacji powietrznodesantowych, dowodził dywizją podczas operacji Market Garden we wrześniu 1944 roku i został zrzucony w Arnhem w Holandii w celu zabezpieczenia przeprawy przez Ren. Jego dywizja walczyła bez wsparcia przeciwko II Korpusowi Pancernemu SS przez 9 dni. Odnosiła coraz bardziej dotkliwe straty, rozpaczliwie walcząc o utrzymanie kurczącego się obwodu obronnego, dopóki nie otrzymała rozkazu do wycofania resztek oddziału w dniu 25 września. W ciągu tych dziewięciu dni ciężkich walk oddział stracił ponad trzy czwarte swojej siły. Rozbita dywizja została wycofana do Wielkiej Brytanii i już nie wzięła udziału w II wojnie światowej. Został odznaczony Medalem Brązowego Lwa za dowodzenie.

Po zakończeniu wojny pracował na kilku stanowiskach sztabowych na Malajach podczas toczącego się tam powstania. Po odejściu z armii w 1955 roku został kierownikiem w przemyśle stalowym, emerytowanym w 1970 roku. W 1958 roku napisał książkę o bitwie o Arnhem[1].

W filmie O jeden most za daleko gen. Urquharta zagrał Sean Connery.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. R. Urquhart Arnhem: Britain's Infamous Airborne Assault of World War II